14 lut. 2022

Wzmacnianie bliskich relacji

NAGRADZANIE I BYCIE NAGRADZANYM
Wzajemne nagradzanie jest bardzo wzmacniające dla relacji. Jeśli relacja przestaje być nagradzająca, ludzie się od siebie oddalają. Czasem konflikty wywołują niechęć do dawania i komunikowania swoich potrzeb.

Przeanalizuj swoją niechęć do nagradzania. Uważaj na przekonania: „Dlaczego mam kogoś nagradzać – skoro ta osoba mnie nie nagradza”, „Nie wiem, co ta osoba lubi, więc nie warto nagradzać”, „Dlaczego mam mówić, co lubię – powinien się domyślić”, „Dlaczego mam słuchać, skoro ona mnie nie słucha?”.
„Przyłap” kogoś na dobrym uczynku.
– Precyzyjnie opisz zachowanie, aby bliska osoba mogła nauczyć się, co jest dla Ciebie ważne („Byłeś miły” to za mało). Np. „Doceniam to, że ugotowałeś dla mnie obiad”.

– Pytaj bliskiej osoby co zrobić, żeby poczuła się nagrodzona. Nie zakładaj z góry, że dobrze wiesz, czego druga osoba potrzebuje. Np. „Kiedy mówisz, że powinienem być milszy, co masz na myśli? Co mogę powiedzieć/zrobić dla Ciebie”?

– Kiedy ktoś komunikuje swoje potrzeby, staraj się nie reagować mówiąc: „Przecież już to robię!”. Spróbuj zebrać informacje na temat potrzeb drugiej osoby.

– Czy pamiętasz, co ktoś zrobił dla Ciebie ważnego/przyjemnego w ciągu ostatniego tygodnia?

NIE PODWAŻAJ WASZYCH SUKCESÓW.
Uważaj na „zero-jedynkowość” w wypowiedziach i robienie ogólnej zasady z jednego zachowania („Dziś wieczorem pomogłeś, ale prawie nigdy tego nie robisz”). Czy obrażasz się lub wycofujesz, kiedy coś nie idzie po Twojej myśli? To raczej nie pomoże w poprawieniu relacji.

ANGAŻOWANIE SIĘ, A WALKA O „RACJĘ”
Kiedy ludzie się kłócą, to najczęściej koncentrują się na walce o rację – chcą, żeby to ich argumenty wygrały. Kłócenie się służy także regulacji emocji. Niestety, rzadko kiedy pozwala dojść do wspólnego rozwiązania. W przypadku pojawienia się różnicy zdań, można wykorzystać następujące techniki:

Przerwa na „ochłonięcie”. W dużej złości trudno o konstruktywne szukanie kompromisu.
Przedstaw daną trudność, jako problem, który możecie rozwiązać razem.
Trzymaj się jednego problemu.
Skup się na teraźniejszości.
Zaakceptuj swoją odpowiedzialność – za swoje emocje i zachowania.
Zaproś bliską osobę do wspólnego szukania rozwiązań. Zapytaj o pomysły.
Znajdź wspólne punkty porozumienia, a nie różnice.
Wypróbujcie jakieś rozwiązanie.

DEKSTRUKCYJNE DLA RELACJI BŁĘDY, KTÓRE WSZYSCY CZASEM POPEŁNIAMY

Przywoływanie błędów z przeszłości.
Etykietowanie.
Groźby.
Walka o wygraną za wszelką cenę.

Jeśli doświadczasz dużych trudności w relacji, warto skorzystać z pomocy psychologa. Skontaktuj się z nami, jeśli szukasz psychologa lub psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego w Krakowie lub online. W naszych gabinetach w Krakowie dostępna jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Pracujemy także w nurtach Trzeciej fali (m.in. terapia schematu, terapia dialektyczno-behawioralna DBT, terapia akceptacji i zaangażowania ACT).

Bibliografia: Robert L. Leahy “Pokonaj depresję, zanim ona pokona ciebie”

Go To Top