Warto wiedzieć

Jak wygląda terapia

Najczęściej zadawane pytania

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest skuteczną metodą leczenia wielu zaburzeń i problemów psychicznych. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy będzie ona pomocna w naszym przypadku, warto skorzystać z konsultacji. W trakcie spotkania psychoterapeuta oceni, czy taka forma interwencji będzie skuteczna.

Długość terapii zależy od rodzaju i nasilenia trudności. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest terapią ograniczoną w czasie. Pacjent z pomocą terapeuty dąży do określonych na początku współpracy celów terapeutycznych. Istnieją problemy, które można rozwiązać w trakcie kilku lub kilkunastu sesji. Inne wymagają kilkumiesięcznej lub kilkuletniej pracy.

Standardowa sesja psychoterapii trwa 50 min i ma miejsce raz w tygodniu. Niektóre sesje mogą być dłuższe (np. sesje ekspozycyjne) i są one wcześniej ustalane z terapeutą. W niektórych przypadkach sesje mogą odbywać się dwa razy w tygodniu i wynika to z protokołu leczenia lub znacznego pogorszenia stanu psychicznego pacjenta.

Sesje psychoterapii zawsze można odwołać. Jeśli zrobimy to do 24h przed umówionym spotkaniem, nie ponosimy jego kosztów. W przypadku rezygnacji z sesji w ciągu 24h przed nią lub niepojawienie się na spotkaniu, sesja jest pełnopłatna.
Pacjent nie płaci za sesje, które nie mają miejsca w trakcie wcześniej ustalonych nieobecności jego lub terapeuty.
W sytuacji spóźnienia pacjenta na sesję, spotkanie kończy się o czasie (nie przedłużamy sesji). Cena pozostaje niezmienna.
Jeśli pacjent odwołuje kolejne spotkania i nie są to zaplanowane wcześniej nieobecności (np. urlop), jest to duże utrudnienie dla procesu terapeutycznego.

Powyższe zasady dotyczą pracy w gabinecie i online. Wszystkie nagłe sytuacje warto omawiać z terapeutą.

Jeśli psychoterapeuta nie jest lekarzem, nie może stosować u pacjentów leczenia farmakologicznego. Leczenie farmakologiczne możemy uzyskać u lekarza psychiatry.

Go To Top