Każdy z nas doświadcza czasem lęku i zamartwiania się w ciągu życia. Jest zupełnie naturalnym, jeśli w sytuacji obiektywnie zagrażającej naszemu życiu i zdrowiu odczuwamy strach. Jednak jeśli często pojawia się lęk o dużym nasileniu, może on uniemożliwiać nam prawidłowe funkcjonowanie. Do często zgłaszanych zaburzeń lękowych są fobie swoiste (np. zwierząt, krwi, sytuacji), agorafobia, zaburzenie paniczne (ataki paniki), lęk społeczny i lęk o zdrowie (nazywany kiedyś hipochondrią). Jeśli doświadczamy przewlekłego zamartwiania się i dotyczy ono kilku obszarów naszego życia, możliwe, że dotyka nas zaburzenie lękowe uogólnione.
Duża część osób cierpiących na zaburzenia lękowe doświadcza trudnych objawów emocjonalnych (lęk, niepokój) i fizjologicznych (napięcie, zmęczenie, drżenie ciała, problemy ze snem). Lęk i niepokój skłaniają do unikania trudnych sytuacji, wycofywania się z nich, rezygnacji z wielu aktywności, a także “zabezpieczania się” na różne sposoby.
Myślenie osób z zaburzeniami lękowymi charakteryzuje się wieloma zniekształceniami. Przeceniają one prawdopodobieństwo i wielkość zagrożenia – katastrofizują. Ponadto, często nie doceniają swoich możliwości poradzenia sobie w przewidywanej sytuacji. W konsekwencji odczuwają silny niepokój na samą myśl o sytuacji, która może się wydarzyć i starają się jej uniknąć. W trakcie psychoterapii poznawczo-behawioralnej staramy się zmienić dysfunkcjonalne myślenie i nieadaptacyjne strategie radzenia sobie. Do często stosowanych technik należy restrukturyzacja poznawcza oraz eksperymenty behawioralne i ekspozycje.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest skuteczną metodą leczenia zaburzeń lękowych. Jeśli obserwujemy, że nasz lęk jest nadmiernie nasilony, utrzymuje się zbyt długo, zakłóca nasze codzienne funkcjonowanie, uogólnia się na inne sytuacje, a nam towarzyszy myślenie katastroficzne i często unikamy różnych sytuacji, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty.
Umów się z nami
Zdalna recepcja:
Telefon: + 48 882 511 914
Email: centrumintegramente@gmail.com
Rejestracja telefoniczna: od poniedziałku do piątku 14:00-18:00.
Prosimy o pozostawienie wiadomości SMS lub WhatsApp jeśli nie odbieramy – oddzwonimy tak szybko, jak to będzie możliwe.
W przypadku wiadomości email, również będziemy wdzięczni za pozostawienie numeru kontaktowego.