Zaburzenia afektywne-dwubiegunowe (CHAD)

Zaburzenie afektywne-dwubiegunowe (CHAD, zwane także depresją maniakalną lub psychozą depresyjno-maniakalną, jest zaburzeniem nastroju (afektywnym). Pacjenci z diagnozą CHAD doświadczają epizodów depresji i manii lub hipomanii, rozdzielonych okresami bez objawów. W zależności od tego, czy pacjent doświadcza epizodów manii czy hipomanii, możemy rozpoznać chorobę afektywną-dwubiegunową typu I lub typu II. CHAD nie jest tym samym, co wahania nastroju, które miewa każdy z nas.

Epizod maniakalny (mania) jest okresem nieprawidłowo i trwale wzmożonego ekspansywnego lub drażliwego nastroju, trwającym co najmniej tydzień, obecnym przez większość dnia, prawie codziennie. Podczas trwania epizodu, pacjent doświadcza co najmniej trzech z poniższych objawów (za DSM V):

Zmiana nastroju powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym lub zawodowym. Epizodowi depresji i manii mogą towarzyszyć objawy psychotyczne.

W przypadku epizodu hipomanii powyższe objawy charakteryzują się mniejszą intensywnością i mogą nie zaburzać znacząco funkcjonowania pacjenta. Zmiana w nastroju i zachowaniu powinna być jednak wyraźna i widoczna dla innych.
Długość i częstość występowania poszczególnych epizodów są różne u poszczególnych chorych. Rozpoznanie zaburzenia afektywnego-dwubiegunowego nie jest łatwe i wymaga zazwyczaj dłuższej obserwacji. Epizody hipomanii pozostają czasem niezauważone.

Podstawą leczenia zaburzeń afektywnych-dwubiegunowych jest leczenie farmakologiczne. Uzupełnienie jej psychoterapią przynosi pacjentom ogrom korzyści. Pacjenci w trakcie psychoterapii uczą się postępowania ze swoją chorobą, m.in. radzenia sobie z objawami, w których leki nie pomagają w pełni oraz zmiany trybu życia na sprzyjający prawidłowemu leczeniu. Pacjenci opanowują metody wczesnego wykrywania objawów, radzenia sobie ze stresem i rozwiązywania problemów. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest skuteczną metodą pomocy pacjentom z zaburzeniem afektywnym-dwubiegunowym.

Umów się z nami

Zdalna recepcja:
Telefon: + 48 882 511 914
Email: centrumintegramente@gmail.com
Rejestracja telefoniczna: od poniedziałku do piątku 14:00-18:00.

Prosimy o pozostawienie wiadomości SMS lub WhatsApp jeśli nie odbieramy – oddzwonimy tak szybko, jak to będzie możliwe. W przypadku wiadomości email, również będziemy wdzięczni za pozostawienie numeru kontaktowego.

Go To Top