15 sty. 2024

Konstruktywne troski czy zamartwianie się?

Każdy z nas czasem się martwi – tylko czy nasze troski zawsze wiążą się z realnymi zagrożeniami i problemami? Obawy konstruktywne dotyczą problemów, które są prawdopodobne i istotne dla naszego funkcjonowania. Jeśli tyczą się sytuacji, na którą mamy wpływ, możemy spróbować podjąć działania. Zamartwianie się z kolei to ciągłe zastanawianie się, ” a co jeśli…” i często dotyczy spraw możliwych, ale mało prawdopodobnych.

Przykładowo, jeśli w mojej pracy są zwolnienia i likwidacje, mogę mieć zasadną obawę, że stracę pracę. Mogę wtedy zacząć rozglądać się za nowym miejscem pracy.

Jeśli w mojej pracy jest stabilnie, a ja ciągle zastanawiam się , czy mnie zwolnią – wygląda to na zamartwianie się.

Sprawdźmy za pomocą tych pytań, czy moje obawy są zasadne:

  • Czy prawdopodobieństwo tego zdarzenia jest znikome?
  • Co przewiduję?
  • Jaki problem należy rozwiązać? Jakie mogę podjąć rozsądne działania?
  • Czy martwię się rzeczami, na które mam mały wpływ?
  • Czy moje obawy są konstruktywne? Dlaczego tak/nie?

Poszukujesz konsultacji psychologicznej lub psychoterapii w Krakowie lub online? W Integra Mente Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Krakowie oferujemy wsparcie psychologiczne, terapię poznawczo-behawioralną oraz „trzeciej fali” (DBT, ACT, terapia schematu). Oferujemy także pomoc w językach angielskim i hiszpańskim.

Pracujemy w dwóch lokalizacjach w Krakowie. Zapraszamy do kontaktu!

English-speaking psychologists and cognitive-behavioral therapists based in Cracow, Poland. We also offer online psychotherapy and counseling.

Consulta psicológica y terapia en español en Cracovia u online.

integramente.pl

Go To Top