28 wrz. 2022

Dbanie o własny umysł przez dbanie o własne ciało

Dziś o zmniejszaniu podatności na „emocjonalny umysł” – czyli taki, w którym mamy skłonność do reagowania po wpływem emocji, nieraz impulsywnie, bez uwzględnienia faktów.

Dbanie o własny umysł przez dbanie o własne ciało będzie ważną umiejętnością do rozwijania na co dzień. W ciągu dnia nasze ciało pozwala nam realizować wiele zadań – to ogromny wysiłek. Ponadto oddziałujące na nas bodźce (interakcje z ludźmi, problemy do rozwiązania, dyskomfort, itp.) są nie raz źródłem stresu, a co za tym idzie, gromadzącego się w ciele nieprzyjemnego napięcia. Wszystko to sprawia, że nasze ciało traci „zasoby” do radzenia sobie, także do sprawnego wykorzystania umiejętności regulacji emocji. Jesteśmy „uwrażliwieni” i przeciążeni, zwiększa się szansa, że nowe bodźce szybko wyprowadzą nas z równowagi. Na przykładzie: jeśli jesteśmy przeziębieni, niewyspani, głodni i właśnie stoimy w długiej kolejce, to rośnie szansa, że w złości będziemy nieuprzejmi dla osoby, która właśnie nas potrąciła.

Umiejętność dbania o własny umysł przez dbanie o własne ciało składa się z 5 elementów:

Leczenie choroby fizycznej – dbaj o swój organizm, idź do lekarza, przyjmuj zapisane leki.
Zrównoważone odżywianie się – spożywaj posiłki regularnie i uważnie. Uważaj na potrawy, które źle wpływają na Twoje samopoczucie.
Unikanie substancji zmieniających nastrój – alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
Zrównoważony sen – trzymaj się zasad higieny snu.
Ćwiczenia – dbaj o codzienny ruch, dobrany do Twoich możliwości.

Oczywiście czasem nie możemy uniknąć sytuacji, kiedy nasze zasoby się wyczerpią i emocjonalna odporność spadnie. Pamiętajmy o wyrozumiałości wobec siebie i nie porzucajmy prób :).

English-speaking psychologists and cognitive-behavioral therapists based in Cracow/online.

Consulta psicológica y terapia en español en Cracovia u online.

Go To Top